Cvičenie a strava sú dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Cítite sa v nich lepšie a sú tiež základom príťažlivého vzhľadu. Krakov však nepostavili za deň. Telo s rozsiahlym tukovým tkanivom a ochabnutými svalmi neprejde v priebehu niekoľkých týždňov obrovskou metamorfózou.
Trvá to mesiace a niekedy aj roky. Tentoraz si však dajte. Diétu či práve vypracovaný cvičebný plán nepovažujte len za prostriedok k vášmu cieľu v podobe štíhlej postavy. Oveľa lepšie výsledky dosiahnete trpezlivosťou a predovšetkým dobrým zaobchádzaním so svojím telom. Treba uznať, že je slabý a vyžaduje si prácu. Intenzitu a frekvenciu cvičenia potom prispôsobte svojej aktuálnej kondícii.
Namiesto trápenia sa tréningom nad vlastné sily je lepšie zamerať sa na pokojnejší začiatok a postupné zvyšovanie záťaže. Rovnako je to aj so stravou. Drastické zníženie množstva skonzumovaného jedla spôsobí šok pre telo. Väčší zmysel má zamerať sa na zostavenie zdravého, pestrého jedálnička.
Tréning by mal byť výzvou
prečo? Pretože je to dobré pravidlo, ktoré vám po prvé umožňuje vidieť účinky námahy a po druhé vám nedáva príležitosť nudiť sa. Je veľmi dôležité nastaviť si tréningový plán tak, aby ste mohli robiť rôzne aktivity. Monotónnosť môže byť počas cvičenia smrteľná. Beh bez zmeny rýchlosti vám neprinesie rovnaké účinky ako ten, ktorý zahŕňa námahu rôzneho stupňa obtiažnosti.
Podobne je to aj so silovými cvičeniami. Bez zvýšenia záťaže je márne snívať o pokroku. Cvičenie sa až tak nelíši od iných ľudských činností. Človek neznáša nudu. Len čo sa to vkradne do života, potom sa objaví aj skľúčenosť. Spočiatku to môže byť náročné aj pri malom zaťažení, no po čase to prestáva byť výzvou.
Telo sa prispôsobuje konkrétnej námahe. Zlepšuje sa vaša kondícia a tým pádom aj výdrž. Preto by sa záťaž mala systematicky zvyšovať. Môžete behať dlhšie alebo zdvíhať ťažšie váhy. Pohyb, ktorý je výzvou, sa stáva trvalým prvkom zdravého života.
Mikropoškodenie svalov v tréningu
Bolesť svalov sa zvyčajne objavuje, keď sa vrátite do tréningovej miestnosti po dlhšej prestávke alebo keď s cvičením ešte len začínate. Bežne sa tomu hovorí bolestivosť, aj keď si stačí trochu naštudovať tému, aby ste videli, že prekyslenie nespôsobuje bolesť svalov deň po tréningu. Môžu za to však drobné poranenia svalových vlákien.
Stávajú sa príčinou neduhov, ktoré môžu cvičiaceho začiatočníka sprevádzať aj niekoľko dní. Ak svaly nie sú zvyknuté na takú veľkú námahu, tak sú preťažené alebo len mierne poškodené. Môžu byť však do značnej miery obmedzené.
Podstatné je tu správne zahriatie, ale aj mierne a postupné zvyšovanie náročnosti cvikov. Netreba sa však vyhýbať všetkým mikrotraumám. Predovšetkým preto, že ich vzhľad je znakom toho, že ich svaly sú vystavené tvrdšej práci, než na akú sú zvyknutí. To ich posilní a následne môžete cvičiť viac a viac.