Špecialisti na zdravý životný štýl odporúčajú chôdzu ako základnú a minimálnu fyzickú aktivitu. Nie nadarmo vznikla teória desaťtisíc krokov, ktorá hovorí, že toto je počet krokov, ktoré by mal každý človek denne prejsť.
Žiaľ, ale sedavé zamestnanie či lenivý životný štýl spôsobujú, že veľa ľudí nezarobí ani tisícku. Chôdza je veľmi jednoduché aeróbne cvičenie na okysličenie tela. Nepotrebujete na to žiadne predispozície, okrem zdravých nôh. Ak budeme namiesto chôdze chodiť, výsledky budú ešte lepšie. V prvom rade znížime riziko nadváhy.
Okrem toho dodáme nášmu srdcu správne množstvo krvi a kyslíka. Chôdza je najlepším liekom na choroby súvisiace s tlakom. Ľudia, ktorí veľa nechodia, by mali čo najskôr zmeniť svoj život. Najlepšie je ísť von na prechádzku. Denne by ste mali chodiť asi štyridsať minút. Vždy je niečo, ak si nemôžete dovoliť viac.
Cvičenie na brušnú obezitu
S problémom brušnej obezity dnes bojuje stále viac ľudí a netýka sa to len mužov. S brušnou obezitou sa však dá bojovať, no základné pravidlo je jedno – musíte sa čo najviac hýbať. Už žiadny lenivý životný štýl, pretože na to ľudské telo nie je stvorené.
Pri brušnej obezite samozrejme pomáha aj športovanie. Najlepšie sú aeróbne cvičenia, ktoré zabezpečia dostatočné okysličenie svalov počas cvičenia. Medzi takéto cvičenia patrí chôdza, beh, bicyklovanie, zumba, tanec, plávanie a aqua-aerobik. Tomuto druhu cvičenia by ste mali venovať aspoň štyridsať minút denne. Cvičenia by mali byť intenzívne, ale podľa definície by nemali byť príliš silné.
Čím lepšie budeme pri cvičení dýchať, tým viac tuku spálime. Na spaľovanie tukov je nevyhnutný kyslík, a to je to, čo poskytujeme aeróbnym cvičením. Veľmi obézni ľudia by mali začať s bazénom. Vďaka vztlaku vody nebudeme pri cvičení nadmerne zaťažovať kĺby.
Pre tých, ktorí chcú schudnúť, odporúčame piť vodu pred jedlom
Môže sa to zdať nemožné alebo prinajmenšom veľmi zaujímavé, ale pitie vody pred jedlom pomáha skutočne zvýšiť účinky akejkoľvek diéty. Je to vedecky dokázané, dokonca sa uskutočnilo mnoho vedeckých experimentov, ktoré potvrdzujú uvedenú tézu.
Voda sa má piť pred jedlom, nie počas jedla alebo po jedle. Nejde o to, aby sme si ním zmyli jedlo, ale aby sme sa pred jedlom naplnili vodou. Dôležité je, že voda je neutrálna, takže neobsahuje žiadne kalórie. Ak ho pred jedlom vypijeme asi pol litra, zjeme menej ako zvyčajne, pretože naše receptory rýchlejšie vyšlú do mozgu signál, že sme už plne nasýtení. Voda v žalúdku zjemní jedlo, ktoré zdanlivo zväčší objem.
Je to vlastne tak trochu podvádzanie žalúdka a mozgu, ale o tom to celé je. Pri akejkoľvek diéte vypijme pred jedlom pol litra vody. Do vody môžete pridať aj vytlačený citrón. Nepridávajte však citrónovú kôru, pretože je nasiaknutá chemikáliami.